افزایش سلامتی با بهترین گیاهان و غذاهای سرشار از مواد مغذی

افزایش سلامتی با بهترین گیاهان و غذاهای سرشار از مواد مغذی


چگونه میتوان با کمک گیاهان به افزایش سلامتی دست یافت؟ طب گیاهی بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ و طب سنتی چینی است. گفته شده است که امپراتور شن نانگ ۱۰۰ گیاه را مورد بررسی قرار داده تا مردم چین بتوانند از آنها در رژیم غذایی و درمان بیماری هایشان استفاده کنند. این گیاهان چینی بسیار عالی به حفظ تعادل بدن کمک می کنند. همچنین چی به عنوان مقدار انرژی که برای سلامت کلی بدن ضروری است و جینگ، به عنوان جوهر و خمیر مایه ما شناخته می شود. در این مقاله از بخش تغذیه و طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام به بررسی این ۱۵ گیاه و غذای چینی برای افزایش سلامتی می پردازیم.

۱۵ نوع از بهترین گیاهان و غذاهای سرشار از مواد مغذی چینی

خوشبختانه، امروزه ما به این گیاهان چینی دسترسی داریم و رسیدن  به سلامتی طبیعی، در دستان ماست. با تقویت و تغذیه اندام های حیاتی، به بدن خود برای حفظ تعادل کمک می کنیم و حتی در مواجهه با عوامل عاطفی و محیطی و با استفاده از گیاهان چینی می توانیم  سالم و سرزنده بمانیم.

افزایش سلامتی

این گیاهان شامل موارد زیر می شوند:

 • شاه بلوط
 • اسکیزاندرا
 • جلبک دریایی
 • تخم ماهی قزل آلا
 • موم عسل
 • میسو
 • گوشت ارگانیک
 • توت گوجی
 • مغز استخوان و استخوان قلم
 • رحمانیا
 • قارچ رئیشی
 • جنسینگ
 • فو-تی
 • کوردیپس
 • شاخ بز کوهی

افزایش سلامتی با شاه بلوط

شاه بلوط یا کاستانیا، دسته ای از درختانی هستند که یک نوع آجیل خوراکی تولید می کنند. ما این آجیل را شاه بلوط می نامیم و از طعم ملایم و شیرین آن لذت می بریم. در طب سنتی چینی، شاه بلوط یک نوع غذای گرم محسوب می شود که کلیه ها، طحال و دستگاه گوارش را تغذیه می کند.

شاه بلوط سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیبر است که از قلب محافظت کرده و به هضم غذا کمک می کند. همچنین منبع بسیار خوبی از منگنز، ویتامین C و ویتامین B هستند. این مواد مغذی، باعث تقویت استخوان ها، بهبود عملکرد مغز و تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. تحقیقات  نشان می دهند که عصاره شاه بلوط تأثیر مثبتی بر فشار پروبیوتیک های مفیدی دارد که در دستگاه گوارش یافت می شوند و به بهبود سلامت روده کمک می کنند.

شاه بلوط را معمولا به صورت کبابی مصرف می کنند زیرا خواص گرم کننده و تغذیه ای آن را افزایش می دهد.

اسکیزاندرا

توت اسکیزاندرا یا وو-وای-زی، در زبان چینی به معنی میوه ای با پنج مزه است زیرا دارای پنج مزه متفوت میباشد مانند تلخ، شیرین، ترش، نمکی و تند. اسکیزاندرا در طب سنتی چین، به مدت هزاران سال مورد استفاده قرار می گرفته است و با تاثیر بر عملکرد مسیرهایی که در بدن، انرژی حیاتی در آنها جریان دارد، باعث بازگرداندن تعادل و سلامت داخلی می شود.

بر طبق نظر فعالان در حوزه طب سنتی چینی (TCM)، شیشاندرا به حفظ تعادل سه جواهر یا سه اصل موجود در بدن ، جینگ، شن و چی کمک می کنند و دارای انرژی های حیاتی می باشند که  برای تقویت زندگی انسان و تعادل مفید هستند. اسکیزاندرا همچنین به دلیل تقویت کنندگی “چی” حداقل به خاطر بخشی از قابلیت این نوع توت، باعث تقویت وضعیت آنتی اکسیدان شده و از ما در برابر خطرات داخلی و خارجی محافظت کرده و باعث افزایش سلامتی می شوند.

اسکیزاندرا، به شکل های مختلفی از جمله  تنتور، پودر، عصاره، کپسول و چای موجود می باشد.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با جلبک دریایی

تحقیقات نشان می دهند که مردم چین از جلبک دریایی و موجودات زنده دریایی به خاطر توانایی در فعالیت های دارویی، بیش از ۳۶۰۰ سال است که استفاده می کنند. جلبک دریایی به طور وسیعی در رژیم غذایی آسیا نیز وجود دارد و مطالعات نشان می دهند که دارای مزایای سلامتی بسیاری در برابر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان است.

در واقع ۱۷۱ گونه جلبک دریایی دارویی در چین وجود دارد، اما برخی از این گونه ها در طب چینی بسیار محبوب هستند. Kelp، یک نوع جلبک قهوه ای است که به عنوان یک عامل ضد التهابی طبیعی عمل می کند و حاوی ید می باشد. ید ماده ای معدنی است که باعث حفظ  سلامتی تیروئید می شود و از برخی انواع سرطان، از شما محافظت می کند.

انواع مختلفی از Kelp در طب چینی وجود دارد مانند کونبو (یا کومبو در ژاپنی) که توسط پزشکان برای کاهش خلط و نرم شدن سینه استفاده می شود و باعث کاهش گرمای بدن نیز می شود.

سارگاسوم نوعی جلبک دریایی قهوه ای است که در پزشکی سنتی چینی در حدود ۲۰۰۰ سال استفاده می شده است. پزشکان از آن برای درمان انواع  بیماری ها از جمله بیماری هاشیموتو، التهاب، عفونت باکتری و ویروسی و سرطان استفاده می کنند.

غذاهایی که از دریا به دست می آیند، از جمله جلبک دریایی و سبزیجات دریایی، باعث ذخیره سازی جینگ می شوند که انرژی حیاتی شما را افزایش می دهند و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و باعث افزایش سلامتی می شوند.

تخم ماهی قزل آلا

تخم پرندگان و ماهی ها معمولا در طب چینی برای ساخت جینگ و یا خمیره وجودی شما استفاده می شود. مانند DNA، جینگ نیز ویژگی های فیزیکی و پر انرژی شما را تعیین می کند. اما، همانطور که قبلا ذکر شد، پزشکان بر این باورند که وقتی زندگی پر از استرس و آشفتگی دارید، یا زمانی که با کمبود خواب مواجه هستید، جینگ از بدن شما خارج می شود.

گفته می شود خوردن تخم ماهی قزل آلا به حفظ و ذخیره جینگ کمک می کند. طبق گفته پزشکان طب چینی، مصرف تخم ماهی باعث تقویت سلامت باروری خواهد شد. تخم ماهی شامل مواد مغذی قوی می باشد که ویتامین های مهم برای تولید مثل، مانند ویتامین ۱۲B، فولات و ویتامین D را فراهم می کند.

تحقیقات منتشر شده در فرآیند بالینی پیری نشان می دهد که ماهی دارای ترکیباتی است که  فعالیت های آنتی اکسیدان و ضد پیری دارد، زیرا حاوی ویتامین ها، پروتئین ها و اسیدهای چرب اشباع نشده است.

افزایش سلامتی با موم عسل

موم عسل توسط زنبورهای جوان تولید می شود و منبع اصلی غذا برای ملکه زنبورها می باشد. در طب سنتی چین، برای مبارزه با بیماری های تنفسی مانند سرفه، گلودرد، سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود و به هضم غذا و استقامت بدن کمک می کند و همچنین از کبد، کلیه ها و پانکراس محافظت می کند.

موم عسل اثرات محافظتی در برابر سلامت باروری، بهبود زخم ها، اختلالات عصبی و پیری دارد. در طب چینی برای تنظیم و متعادل سازی تمام عملکردهای بدن استفاده می شود و باعث تقویت جینگ می شود که نتیجه اش افزایش نیرو و سلامت کلی شما می باشد.

موم عسل خیلی قوی است و تنها با مصرف نصف قاشق چایخوری در روز، از تمام خواص مفید آن می توانید بهره مند شوید. موم عسل را می توانید به صورت خام مصرف کنید و یا آن را با عسل ترکیب کنید.

افزایش سلامتی

میسو

خمیر میسو، از لوبیای تخمیر شده تهیه می شود و به طور سنتی در درمان التهاب، خستگی، زخم معده، فشار خون بالا و مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور سنتی، میسو از ترکیب لوبیای سویای پخته و دیگر حبوبات و به همراه نوعی باکتری به نام کوجی، تهیه می شود. از آنجایی که میسو تخمیر شده است، سرشار از پروبیوتیک است که در متعادل ساختن باکتری های خوب و بد روده نقش دارد. میسو به افزایش انرژی ناشی از هضم غذا کمک می کند و چی را تقویت می کند تا سیستم گوارشی ما بتواند با تمرکز بر تجزیه مواد غذایی، باعث جذب مواد مغذی شده و عملکرد ایمنی بدن را بالا ببرد.

در طب چینی، سوپ تهیه شده با میسو، برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان بیماری های تنفسی مانند انسداد سینوسی یا سرماخوردگی استفاده می شود. میسو به عنوان یک غذای گرم شناخته می شود که به بدن انرژی می دهد.گاهی اوقات نیز، جلبک دریایی را به این سوپ اضافه می کنند تا به تخلیه خلط کمک کند.

در فروشگاه های مواد غذایی می توانید پودر میسو یا سوپ میسو را پیدا کنید، اما در هنگام تهیه آنها، باید چند چیز را در نظر داشته باشید. میسویی را تهیه کنید که حداقل ۱۸۰ روز از روند تخمیر آن گذشته و مطمئن شوید که از میسو ارگانیک تهیه شده باشد و در یخچال نگه داری شده باشد.

افزایش سلامتی با گوشت های ارگانیک

گوشت های ارگانیک یا سیرابی بسیار سالم هستند و در طب سنتی چینی، بیش از ۳۰۰۰ سال است که ارزش غذایی دارند. پزشکان طب سنتی چینی بر این باورند که هنگام مصرف گوشت ارگانیک، به خصوص کبد و کلیه حیوانات، همان عضو بدن خود را تقویت می کنید. آنها به  بهینه سازی عملکرد اندام شما کمک کرده و در صورت نیاز به ترمیم آنها نیز کمک می کنند.

گوشت ارگانیک، بخشی از مواد  غذایی هستند که سرشار از مواد مغذی می باشند. آنها ویتامین B، ویتامین A، سلنیوم و فولات بدن را تامین می کنند. گوشت ارگانیک را برای کاهش التهاب، حمایت از سیستم ایمنی و قلب و عروق، افزایش عملکرد مناسب مغز، جلوگیری از کم خونی و افزایش باروری میتوان استفاده کرد.

به یاد داشته باشید، هرگز گوشت های ارگانیک حیواناتی که به طور مناسب تغذیه نشده اند، نخورید. به دنبال گوشت های ارگانیک گاو، مرغ و گوزن یا آهوی وحشی باشید.

توت گوجی

از سال ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تا کنون، توت گوجی در طب سنتی چینی استفاده می شده است. در چین، توت گوجی به عنوان  توت وحشی شناخته می شود و در قدیمی ترین کتاب گیاهان چینی، شن نانگ بن کائو جینگ، از آن نام برده شده است. پزشکان طب چینی، طعم این توت ها را ملایم و شیرین عنوان می کنند. این توت ها به دلیل خاصیت سم زدایی، اثرات مثبتی بر روی کبد و کلیه دارند بنابراین به تقویت چی و ماهیت ما کمک می کنند.

توت گوجی منبع عالی از آنتی اکسیدان ها، اسیدهای آمینه و مقدار کمی دیگر از مواد معدنی است مانند سلنیوم، پتاسیم و آهن. مزایای توت گوجی فراوان است، از جمله توانایی آن در تقویت عملکرد سیستم ایمنی، افزایش سلامتی پوست، حفاظت از سلامت چشم، تنظیم قند خون، بهبود خلق و خو، افزایش باروری، سم زدایی از کبد و مبارزه با سرطان.

در چین، انواع توت ها را معمولا می پزند و به غذاهایی مانند فرنی برنج، سوپ های مقوی و غذاهای تهیه شده با گوشت مرغ، گوشت بره یا سبزیجات اضافه می کنند. آنها همچنین در تهیه انواع چای، آبمیوه و نوشیدنی نیز استفاده می کنند.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با مغز استخوان و استخوان قلم

قلم استخوان به عنوان یک غذای شفا بخش سنتی، هزاران سال استفاده می شده است. استخوان قلم و مغز استخوان، اغلب در ترکیبات شفا بخش به منظور تقویت کلیه، کبد، ریه و طحال مصرف می شده و در کاهش التهاب نیز نقش داشته اند.

در طب سنتی چین ( TCM)، مغز استخوان و استخوان قلم دارای اثرات گرما بخش، آرامش بخش و تغذیه ای بوده اند، به همین دلیل از آنها برای افزایش ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی، افزایش سلامتی و حفظ خلق و خوی سالم  استفاده می کنند. استخوان قلم برای تقویت چی، گرم کردن یانگ و ساخت خون ارزشمند و مفید است.

استخوان قلم باعث تقویت عملکرد کبد نیز می شود و به کبد در سم زدایی فلزات سنگین و دیگر سمومی که باعث بیماری می شوند، کمک می کند.

گل انگشتانه

گل انگشتانه چینی، گیاهی است که معمولا در ترکیبات گیاهی وجود دارد و برای درمان انواع ناراحتی های مزاجی، از جمله دیابت، آلرژی، استخوان ضعیف و تب مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی چینی، بر این باورند که گل انگشتانه ÷به تنظیم عملکرد کلیه و کبد و بهبود گردش خون کمک می کند. همچنین باعث تصفیه کلیه ها شده و ضعف غده آدرنال را درمان می کند.

در بیماران مبتلا به دیابت، از ریشه گل انگشتانه به عنوان یک ماده مقوی به دلیل اثرات مفیدی که بر روی قند خون، آسیب های عصبی و کلیوی دارد، استفاده می شود. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر این که گل انگشتانه، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز است. همچنین این گیاه، توسط پزشکان طب چینی، در درمان بیماری های اسکلتی، از جمله پوکی استخوان استفاده می شود.

افزایش سلامتی با قارچ گانودرما یا قارچ ریشی

قارچ گانودرما یا قارچ ریشی یا لینگ ژی در چین، به عنوان “شاه قارچ” شناخته می شود زیرا فواید بسیاری برای سلامتی دارد. در طب سنتی چینی، قارچ رئیشی را معمولا خشک می کنند و سپس برش می دهند و در آب گرم می جوشانند و در تهیه سوپ یا چای مورد استفاده قرار می دهند. پزشکان طب سنتی چین از آن برای تغذیه قلب، حفظ سلامت کبد، افزایش آرامش، آرام شدن روند پیری، و افزایش توانایی، قدرت و استقامت استفاده می کنند. این گیاه سمبلی از رفاه، طول عمر و قدرت الهی است و باعث تغذیه سه گنج درونی ما می شود و به حفظ سلامتی ما نیز کمک می کند.

قارچ گانودرما یا قارچ ریشی ترکیبی از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شیمایی مانند پلی ساکارید ها، تریترپین ها و قندهای پیچیده ای به نام بتا-گلوکان ها می باشد. امروزه، این قارچ را به صورت پودر، کپسول و عصاره میتوان پیدا کرد، زیرا این دارو به طور طبیعی به عاملی برای مبارزه با بیماری ها تبدیل شده است. این قارچ به منظور کاهش التهاب، جلوگیری از بیماری های قلبی، تثبیت سطح قند خون، تعادل هورمون ها و حتی به عنوان درمان کننده طبیعی سرطان استفاده می شود.

جنسینگ

جنسینگ پاناکس به عنوان یک درمان گیاهی در چین، هزاران سال مورد استفاده قرار می گرفته است و یکی از پرطرفدارترین داروهای گیاهی با نام پاناکس به معنای شفا دهنده تمام بیماری ها است. در طب سنتی چینی، جنسینگ به خاطر توانایی در بهبود تعدادی از شرایط پاتولوژیک و بیماری هایی مانند دیابت، خستگی، بی اشتهایی، تپش قلب، تنگی نفس، بی خوابی، ناتوانی جنسی و خونریزی ، بسیار ارزشمند می باشد.

جنسینگ برای بیماران مبتلا به سطح پائین چی، سرماخوردگی و کمبود یانگ توصیه می شود. جنسینگ همچنین در تسکین شرایط گوارشی، بهبود فعالیت ذهنی، افزایش طول عمر، نقش دارد و  اثرات آرامش بخشی نیز دارد و باعث تقویت پنج عضو حیاتی بدن از جمله طحال، ریه، قلب، کلیه و کبد می شود.

امروزه جنسینگ را به صورت خشک شده، پودر، کپسول و قرص پیدا می کنید، اما به مدت ۵۰۰۰ سال، مردم چین از ریشه جنسینگ، چای تهیه می کردند. در واقع، توصیه پزشکان طب چینی، این است که تمام افراد بزرگسالان بالای ۴۰ سال، هر روز یک فنجان چای جنسینگ مصرف کنند.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با فو-تی

فو-تی یا هی-شو-وو، یکی از گیاهان چینی است که در طب سنتی چین (TCM) برای کمک به سلامت کبد و کلیه، افزایش آرامش، تقویت قلب و مبارزه با عوارض پیری استفاده می شود. این گیاه، با نام تقویت کننده جوانی شناخته می شود که به خاطر خواص تقویتی و انطباق پذیری، ارزشمند است. همچنین اعتقاد بر این است که باعث تعادل انرژی یینظئ۵۶و  و یانگ می شود و در درمان کمبود یین که به مشکلاتی مانند استرس، اضطراب، پیری و خستگی منجر می شود، موثر است.

به گفته محققان دانشگاه داروسازی چين در دانشگاه نانجینگ، مطالعات بالينی مختلفی، شواهدی را از فواید این گیاه در درمان مواردی مانند اختلالات خواب، بيماری های عصب مغزی و کلسترول بالا نشان داده اند.

به طور سنتی، از خود ریشه فو-تی به تنهایی یا با اضافه کردن آن به سوپ سس لوبیای سیاه میتوان استفاده کرد، ولی به صورت خام و بخار پز شده هم در دسترس می باشد. همچنین از فو- تی به صورت مکمل، پودر، چای یا تنتور نیز می توانید استفاده کنید.

کوردیسپس

کوردیسپس ها از نوع قارچ کیسه ای (Ascomycetes) هستند که بیشتر به عنوان قارچ های دارویی شناخته می شوند. پزشکان بر این باورند که این گیاه، یکی از گیاهان چینی است که توانایی درمان اختلالات کلیه، بهبود عفونت های تنفسی، افزایش سلامت تولید مثل، توقف خونریزی، افزایش انرژی و تسکین ریه را دارد.

این ماده مغذی سنتی و مورد احترام، که اولین بار در ۵۰۰۰ سال پیش در طب سنتی چین (TCM) مورد استفاده قرار می گرفته است و در کتاب های پزشکی قدیمی چین نیز از آن برای درمان بیش از  نوع ۲۰ بیماری مختلف، از بیماری های قلبی گرفته تا برونشیت ذکر شده است.

به دست آوردن کوردیسپس وحشی سخت است، اما دانشمندان در حال حاضر این قارچ را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تکثیر می کنند تا به راحتی در دسترس عموم قرار بگیرد. شما به راحتی آنها را در قالب قرص، پودر و کپسول می توانید پیدا کنید.

افزایش سلامتی با شاخ بز کوهی

شاخ بز کوهی نوعی بافت رشد نیافته است که در اطراف استخوان ها و غضروف های شاخ بز قرار دارند. از ۲۰۰۰ سال پیش در طب سنتی چینی ثبت شده است و اعتقاد بر این است که باعث تقویت یین می شود، تقویت کننده طحال است و جریان خون را افزایش می دهد. همچنین باعث تقویت استخوان ها و عضلات و کلیه ها می شود.

در طب سنتی چینی، شاخ بز کوهی برای درمان انواع بیماری ها، از جمله فیبروئیدهای رحمی، اختلالات قاعدگی، پوکی استخوان، آرتریت و نورم پستان استفاده می شود. همچنین برای درمان زخم های مزمن و کاهش خستگی فیزیکی نیز استفاده می شود.

امروز محصولات افشانه ای شاخ بز کوهی به صورت آنلاین یا در فروشگاه های بهداشت مواد غذایی در دسترس هستند. از آنها معمولا به عنوان یک مکمل در تناسب اندام و ورزش به منظور افزایش توده عضلانی و ترمیم آسیب و جراحات استفاده می شود.

اقدامات احتیاطی در مصرف گیاهان چینی به منظور افزایش سلامتی

نگرانی اصلی در مورد استفاده از گیاهان چینی و هر داروی گیاهی دیگر، فعل و انفعالاتی است که با داروهای تجویزی برقرار می کنند و تقلب در گیاهان دارویی است، به این معنی که ترکیب گیاهان با سایر مواد ناشناخته، می توانند باعث بروز عوارض جانبی شوند. هنگام خرید گیاهان چینی، برچسب مواد تشکیل دهنده و نام علمی آن را به دقت بخوانید و در صورت امکان از نوع ارگانیک آنها و از یک شرکت معتبر این گیاهان چینی را  خریداری کنید.

برچسب را با دقت بخوانید و مقدار دوز مصرفی که توصیه شده است را مصرف کنید. هر گاه از یک مکمل غذایی یا گیاه دارویی برای اولین بار استفاده می کنید، قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

نتایج نهایی

پزشکان طب چینی از این ۱۵ گیاه برتر چینی و از دیگر گیاهان، برای تقویت بیماران، افزایش سلامتی ، جذب چی که سبب افزایش نیروی حیاتی آنها می شود و حفظ جینگ، که ذات و جوهر درونی آنها است، کمک می گیرند.

گیاهان چینی باعث بهبود سلامت اندام های ما می شوند و در حفظ تعادل، افزایش سلامتی و انرژی به ما کمک می کنند.

این گیاهان چینی عالی، برای تقویت چی و جیانگ، توسط پزشکان و خانواده های چینی به مدت هزاران سال  مورد استفاده  قرار می گرفته است. خوشبختانه، آنها امروزه  به راحتی در دسترس هستند، بنابراین هر کسی می تواند از مزایای سلامتی آنها بهره مند شود.


۱- چی ( qi )منبع زندگی ما یا انرژی بدن ما است.

۲- شن ( shen) روح و ذهن ما است.

۳- جینگ ( jing) ذات ما است که ویژگی های فیزیکی و انرژی ما را تعیین می کند.

۴- یین و یانگ ( Yin and Yang) که دو انرژی متضاد، اما مکمل هم هستند که برای دستیابی به سلامت خوب، باید در حد متعادل باشند.

منبع: دکتر سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *