مکمل تائورین؛ فواید، منابع غذایی و اثرات جانبی مکمل تائورین

مکمل تائورین؛ فواید، منابع غذایی و اثرات جانبی مکمل تائورین


مکمل تائورین چیست؟ در مورد این مکمل غذایی و ورزشی چه می دانید؟ آیا استفاده از مکمل تائورین  الزامی و ضروری است؟ تائورین یک آمینو اسید است که در بدن شما یافت می ‌شود. وجود آن در بیشتر فرآیند های متابولیکی، حیاتی است و برخلاف اکثر آمینو اسیدها، تائورین برای ساخت پروتئین ‌ها استفاده نمی ‌شود و نقش کاملا متفاوتی دارد. اگر می خواهید در مورد عملکرد این مکمل غذایی و نحوه مصرف آن بیشتر بدانید این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام را مطالعه کنید.

مکمل تائورین چگونه کار می ‌کند؟

بدن شما می ‌تواند مقداری از تائورین را تولید کند که به همین دلیل است که تائورین یک آمینو اسید شرطی نیز نامیده می ‌شود. شما می ‌توانید مقداری از آن را به طور طبیعی از طریق غذاها به دست آورید. حتی مصرف مکمل ‌ها نیز می ‌تواند مفید باشد.

مکمل تائورین

عملکرد اصلی مکمل تائورین در سیستم عصبی مرکزی اتفاق می ‌افتد. تائورین به توسعه خودش کمک می‌ کند و سایتوپروتکشن ها را ارایه می‌ دهد (که در آن ترکیبات شیمیایی از سلول‌ ها در مقابل ترکیبات مضر محافظت می‌کنند). کمبود تائورین می ‌تواند منجر به بیماری ماهیچه قلب، اختلال عملکرد کلیه، آسیب شدید به عصب شبکیه و حتی مسایل توسعه ‌ای شود. تائورین همچنین برای رشد سلولی و بقا نیز مهم است و یکی از مواد فراوان در بافت ‌های بینایی است.

تائورین هم چنین به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان، مقابله کننده با تنش اکسیداتیو و پیری سلولی عمل می ‌کند.

همه این ها به تنهایی باعث می ‌شود که ما در مورد فواید فراوان تائورین شگفت‌ زده شویم. بیایید ببینیم که چگونه مکمل تائورین می‌ تواند به شما کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشید.

فواید مکمل تائورین چیست؟

۱٫تائورین می‌ تواند به مقابله با چاقی کمک کند

مکمل تائورین نقش زیادی در جذب چربی و شکست آن ها دارد. مطالعه ‌ای که در ۳۰ دانشجوی کالج انجام شد نشان داد که چگونه تامین تائورین تری گلسرید ها را کاهش داده و شاخص آتروژنیک (نسبت تریگلسرید ها به کلسترول HDL) را به طور قابل ‌توجهی کم کرد. این مطالعه به این نتیجه رسید که مکمل تائورین می ‌تواند بر سوخت و ساز چربی‌ ها تاثیر مثبتی بگذارد و حتی خطر بیماری قلبی را در افراد چاق کاهش دهد.

همچنین مشخص شد که در هنگام چاقی سطوح تائورین در بافت ‌ها کاهش می یابد. این ممکن است رابطه ‌ای میان کمبود تائورین و چاقی برقرار کند.

مکمل تائورین

۲. سلامت قلب را بهبود می‌ بخشد 

یک مطالعه ژاپنی ارتباط بین افزایش مصرف تائورین و کاهش خطر بیماری قلبی را نشان می ‌دهد. همچنین تائورین به داشتن سطوح پایین‌ تر کلسترول خون و فشار خون کمک می ‌کند. همچنین یافت شده است که تامین این آمینو اسید برای کاهش غلظت شریانی که می ‌تواند باعث حملات قلبی شود، مفید است. این روش، فشار خون بالا یعنی علت اصلی نارسایی قلبی را کاهش می ‌دهد.

در یک مطالعه دیگر، مکمل تائورین سطح هوموسیستئین را کاهش داده بود. از آنجا که سطوح هوموسیستئین بالا مرتبط با بیماری ‌های قلبی هستند، تائورین می ‌تواند در این امر شگفتی ایجاد کند .

۳. درمان دیابت

تامین بلند مدت تائورین در موش‌ های دیابتی برای کاهش قند خون، مفید واقع شد و جالب است که این اتفاق بدون تغییر در رژیم غذایی رخ داد.

درمان با تائورین نیز مانع از بروز دیابت شد چون، تائورین هایپرگلیسمی قریب‌ الوقوع را سرکوب کرده بود. طبق گزارش‌ های انجمن دیابت آمریکا، دیابت بوسیله کمبود تائورین مشخص می ‌شود. این کمبود نیز به رتینوپاتی دیابتی، عصب آسیبی و نفروپاتی مرتبط است.

مکمل تائورین

۴. مبارزه با استرس و بهبود سلامت مغز

یک مطالعه چینی نشان داد که چگونه تائورین می ‌تواند تاثیرات ضد افسردگی زیادی از خود نشان دهد. همچنین می‌ تواند به رشد مغز و به بهبود حافظه و شناخت نیز کمک کند.

تائورین همچنین برای فعال کردن گیرنده ‌های مغز موثر است؛ این گیرنده ‌ها با برخی از انتقال ‌دهنده‌ های عصبی مهم که رشد مغز را توسعه می بخشند، تعامل دارند.

۵. بهبود سلامت کبد  با مکمل تائورین

مطالعات نشان می ‌دهد که تائورین می ‌تواند آسیب کبدی ناشی از مصرف بیش از حد الکل را معکوس کند. در آزمایش ‌هایی که بر روی موش ‌ها انجام شد، در آن‌ هایی که با تائورین تامین می شدند، کاهش چربی و تورم یافت شد.

همچنین مکمل تائورین باعث کاهش آسیب کبد به بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن شد.

همچنین تائورین از کبد در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب رسانی به رادیکال آزاد محافظت می ‌کند. در یک مطالعه، ۲ گرم از تائورین که سه بار در روز مصرف شد، منجر به کاهش آسیب کبد به علت استرس اکسیداتیو شد.

۶.  مکمل تائورین بینایی را بهبود می بخشد

این واقعیت که تائورین پرمقدارترین آمینو اسید در شبکیه چشم است، چیزهای زیادی را توضیح می ‌دهد. تائورین خواص آنتی ‌اکسیدانی قوی دارد که می ‌تواند به افزایش سلامت شبکیه و جلوگیری از اختلالات بینایی کمک کند.

کمبود تائورین نیز با آسیب به شبکیه چشم و سلول‌ های گانگلیون شبکیه در ارتباط است. آمینو اسید همچنین می ‌تواند از آب ‌مروارید و خشکی چشم جلوگیری کند که نقش آن را در سلامت چشم پر رنگ می کند.

مکمل تائورین

۷٫  بهبود عملکرد تمرین ورزشی 

مطالعات نشان می‌ دهند که چگونه تائورین عملکرد ورزشی را افزایش می ‌دهد. آمینو اسید به کاهش خستگی عضلات ناشی از ورزش کمک می ‌کند.

در موش‌ های آزمایش شده با تائورین، مدت‌ زمان دویدن تا خستگی، بسیار افزایش یافته است، که به این معنی است که تائورین می تواند به فرد کمک کند تا فعالیت ‌های فیزیکی را برای دوره ‌های زمانی طولانی ‌تر و بدون خستگی انجام دهد.

۸.  مبارزه با التهاب

نقش اصلی تائورین در بدن انسان به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان است، که این یکی از دلایلی است که به مبارزه با التهاب در بدن کمک می ‌کند. مطالعات همچنین نشان داده است که استفاده از تائورین در داروها برای مبارزه با بیماری ‌های التهابی مزمن مفید بوده است.

تائورین همچنین به درمان پیوره که التهاب بافت ‌های اطراف دندان است، کمک می‌ کند. این فواید تائورین بود. همانطور که دیدیم، تائورین شبیه به بیشتر آمینو اسید های دیگر نیست و هدف دیگری دارد. این مساله ما را به سوال بعدی می‌ رساند؛ چگونه به اندازه کافی تائورین کسب کنیم؟ منابع غذایی چه هستند؟

مکمل تائورین

منابع غذایی این مکمل چیست؟

بزرگسالان تا حدودی قادر به سنتز تائورین، به کمک دو آمینو اسید ضروری دیگر هستند. جدا از آن، نیاز داریم که به منابع غذایی زیر نگاهی بیاندازیم:

  • ماهی – آن ‌ها حاوی سطوح بالایی از تائورین هستند.
  • گوشت- گاو (۱۹۷ میلی‌گرم در هر کیلو)، کبد گاو (۲.۳۵ گرم در هر کیلو)، و فیله (۳.۶۷ گرم در هر کیلو).
  • جلبک دریایی- جلبک دریایی حاوی مقداری تائورین است اما گیاهان زمینی فاقد آن هستند.

شیر انسان نیز منبع بسیار خوبی از تائورین است، بنابراین برای نوزادان، این می ‌تواند یک منبع عالی باشد، چون بدن آن ‌ها نمی‌ تواند تائورین تولید کند و با توجه به اهمیت آن در رشد کودک در شیر خشک نیز اضافه می شود.

اگر یک گیاه خوار هستید چه؟ چه اتفاقی می افتد اگر به این منابع محدود غذایی حاوی تائورین دسترسی نداشته باشید؟ پس ممکن است بخواهید مکمل ‌ها را بررسی کنید.

مکمل تائورین

مکمل تائورین و نوشیدنی های انرژی زا چطور هستند؟

اگر گیاه خوار و یا وگان هستید، می ‌توانید دوز روزانه خود را از طریق مکمل‌ ها به دست آورید. همچنین اگر یک ورزشکار هستید که به دنبال بهبود عملکرد خود هستید، می ‌توانید از مکمل ها استفاده کنید.

اما وقتی می ‌گوییم مکمل ‌ها، لزوما به معنای نوشیدنی ‌های انرژی زا نیستند. اگرچه آن‌ها حاوی مقادیر بالایی از تائورین هستند، اما نوشیدنی ‌های انرژی زا حاوی مواد دیگری (مانند کافئین و شکر) در مقادیر اضافی هستند. کافئین بیش از حد می ‌تواند فشار خون را بالا ببرد و شکر اضافی می ‌تواند به سلامتی شما آسیب برساند. بنابراین توصیه می ‌کنیم که اگر تنها هدف شما برآورده کردن نیازهای روزانه خود است، از نوشیدنی ‌های انرژی ‌زا دوری کنید.

در موارد زیر به احتمال زیاد دچار کمبود مکمل تائورین می‌ شوید:

  • گیاه خوار و یا وگان هستید.
  • دچار کمبود متیونین یا سیستئین هستید، که همان چیزی است که بدن برای سنتز تائورین استفاده می ‌کند.
  • دچار کمبود ویتامین B6 هستید، که توسط بدن برای سنتز تائورین نیز مورد نیاز است.
  • ابتلا به شرایط سلامتی خاص مثل سرطان، فشار خون بالا، دیابت، بیماری کبد و صرع.

میزان مصرف تائورین نباید از ۳۰۰۰ میلی‌گرم در روز تجاوز کند. در غیر این صورت، ممکن است مشکلاتی بوجود آیند.

مکمل تائورین

اثرات جانبی این مکمل چیست؟

مسائل مربوط به بارداری و شیردهی

اطلاعات کافی در این زمینه وجود ندارد. اما با اجتناب از مصرف آن امنیت خود را تضمین کنید.

ممکن است باعث اختلال دوقطبی شدیدتر شود

برخی منابع اظهار می‌ کنند که ممکن است تائورین اختلال دو قطبی را تشدید کند. افراد مبتلا به این شرایط باید از استفاده از آن اجتناب کنند.

تداخل با لیتیوم

اگر شما در حال مصرف لیتیوم هستید، با پزشک خود صحبت کنید. تائورین می‌ تواند سطح لیتیوم را افزایش دهد و ممکن است منجر به سمیت لیتیوم شود. میزان مصرف شما باید متناسب با آن تنظیم شود.

نتیجه‌ گیری

چه در حال افزایش عملکرد ورزشی و یا مبارزه با استرس باشید، مکمل تائورین دارای مجموعه ‌ای از مزایا است. اما از آنجایی که این ماده در غذاهای زیادی وجود ندارد، باید نگاهی به مکمل ها بیاندازید. لطفا به ما بگویید که این پست چگونه به شما کمک کرده ‌است. در قسمت پایین نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: دکتر سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *